Staff

Addie, Stephanie SAd Office Manager
Alvarez, Gareth GAl Media
Andrew, Megan MAn PCRE/Head of House
Aspinall, Sarah SAs History
Baker, Tim TBa Head of Music
Ball, Carmel CBa SENCO
Ball, Gary GBa SIL, Technology
Bassett, Sue SBa Receptionist
Beesly, Nick NBe Head of History/Geography
Borthwick, Glenn GBo Maths
Bouchet, Angélique ABc MFL
Bright, Bill BBr Head of PE
Brisbourne, Nikki NBr Student Services Admin/Attendance
Brennen, Lisa LBr Pastoral Co-ordinator
Broome, Sophie SBr Admin (maternity leave)
Bullamore, Zoe ZBu Head of PCRE
Burt, Robyn RBu Specialist Teaching Assistant
Cane, Leanne LCa English
Cheetham, Gemma GCh Art
Chiswell, Sam SCh Specialist Teaching Assistant
Clarke, Allison ACa Kitchen Assistant
Clarke, Beki BCl Access Co-ordinator
Clarke, Sianna SCi Head of Year/Maths/Numeracy
Clewer, Matt MCl Science
Clinch, Aggie ACl Pastoral Co-ordinator
Clinch, Dave DCl Student Support Worker
Cochrane, Lee-Roy LCo Pastoral Co-ordinator
Collins, Toby TCo Assistant Headteacher/Head of Sixth Form
Colwill, Dan DCo Science
Cook, Helen HCo Teaching Assistant
Cooper, Abby ACo Music
Cooper, Mat MCo Head of  Maths
Cronin, Steven SCr Head of Year/Design & Technology/Senior Teacher
Dadey, Bethan BDa Comms and Marketing Assist
Dark, James JDa Music/Media
Davidson, Kaycee KDa English
Davies, Sabrina SDa Second in English
Denyer, Gavin GDe IT Technician
Dickenson, Sarah SDi Pastoral Co-ord Yr 12/13
Drury, Pauline PDr Kitchen Assistant
Elkins, Linda LEl Teaching Assistant
Ellis, Beth BEl PE
Evans, Erin EEv Teaching Assistant
Evans, Kate KEv RE
Ferris, Barbara BFe Specialist Teaching Assistant
Fishenden, Jacqui JFi Pastoral Co-ordinator
Gibson, Carol CGi English
Gifford, David DGi Maths
Godber, Pete PGo Second in Mathematics
Golding, Kathryn KGo Food Technician
Gorinsky, Christina CGo English (maternity leave)
Greenaway, James JGr Cover Supervisor/SSCO
Gwaspari, Lucy LGw Cover Supervisor /English
Hadfield, Matthew MHd Science/Head of House/Head of Science (joint)
Halliwell, Mary MHl Kitchen Assistant
Harker, Lynne LHa Kitchen Assistant
Harts, Melanie MHa Head of Science (joint)
Hernandez Garcia, Jose JGa Head of MFL
Higgins, Jeannette JHi Senior Kitchen Assistant
Higgs, Mike MHi Cover Supervisor
Hill, Ruth RHi PE, Head of Year, Senior Teacher
Holroyd, Camilla CHo English
Isaac, Neil NIs Teaching Assistant
Jackson, Colin CJa AV Technician
Jackson, Karly KJa Specialist Teaching Assistant
James, Brett BJa Science/Outdoor Ed
Jefferies, Karen KJe Specialist Teaching Assistant
King-Smith, Clare CKi Youth Worker
Lamb, Michelle MLa Specialist Teaching Assistant/CinC
Lamerton, Helen HLa Librarian
Land, Sarah SLn DT/Cover Supervisor
Lathbury-Wilson, Holly HLa Clerk to Governors
Law, Daniel DLa PE/Maths
Lawton, Jeff JLa Head of Art
Lawton, Sarah SLa Art
Lidgey, Katherine KLi MFL
Lindsay, Charlotte CLi Teaching Assistant
Lovatt, Julia JLo Teaching Assistant
Mashall, Rebecca RMa General Assistant
Marshall, Sharon Ht Headteacher
Marston, Ed EMa Second in History/Geography
Matthews, Joe JMa PCRE/SIAMS Lead
Maughan, Laura LMa Art
McCarthy, Julie JMc Business Manager
McDonald, Phil PMc English/Head of Year
Middlecote, Paula PMi Science Technician/ H&S
Moffat, Rosie RMo Design & Technology/Outdoor Ed
Mugleston, Julie JMu Maths
Munn, Stephanie SMu Teaching Assistant
Nias, Laura LNi PA to the Headteacher
Nias, Chris CNi Geography/History
Norris, Lisa LNo PE
Offield, Ben BOf Kitchen Manager
Ortuno-Saez, Elisabel EOs MFL
Packer, Sarah PPa Kitchen Assistant
Parker, Linda LPa Specialist Teaching Assistant
Penrose, Judy JPe Art Technician/Library Assistant
Phelps Carol CPh Food
Rees-Williams, Kate KRe Geography
Richards, Michelle MRi Teaching Assistant
Roberts, Paul PRo Deputy Headteacher/History
Rogers, Steve SRo Deputy Headteacher /PE
Shapland, Katie KSh Teaching Assistant/Drama
Shobbrook, Claire CSh Student Outcomes Assist
Stamp, Lorraine LSt Specialist Teaching Assistant
Stannard, Emma ESt Drama
Stearn, Natasha NSt Science
Steward, Ruth RSt Technology Technician/D&T
Thompson, Nic NTh Geography/History
Thorne, Stacey STh Admin
Thorne, Yasmine YTh Teaching Assistant
Tilley, Julia JTi PE
Tilley, Rupert RTi Head of Year/ PE
Twomey, James JTw Assistant Headteacher
Vale, Richard RVa Head of Drama, Sixth Form
Waghorn, Barry BWa Examinations Officer
Waghorn, Hannah HWa Geography/History/Psychology
Walker, Mel MWa Student Serv Admin/Work Experience/Cover
Walsh, Angela AWa SIL, English /Senior Teacher
Wheatley, Nicola NWh Senior Admin Assistant
Whitney, Rob RWh IT/Communications and Community Lead/IT Lead
Whormsley, Jonathan JWh Finance Officer
Willetts, William WWi Science Technician / H&S
Wilson, James JWi Science
Wilson Leanne LWi Clerical Assistant
Winterford, Angela AWi English
Wright, Gary GWr Specialist Teaching Assistant
Yearsley, Andrew AYe Second in Science
Young, Lorna LYo Pastoral Co-Ordinator/Head of House

 

SIL          School Improvement Leader

SICL       School Improvement Curriculum Leader