Staff

Surname First Name(s) Department(s) Role(s)
Addie Stephanie Administration Office Manager
Andrew Megan Physical Education, Cover Teaching Staff, Head of House
Aspinall Sarah History Teaching Staff
Baker Tim Music Head of Music, Teaching Staff
Ball Carmel SEN SENCO
Ball Gary Design Technology Head of DT, Teaching Staff
Barnes Joe SEN, Humanities Teaching Assistant
Bassett Sue Administration Receptionist
Beesly Nick Geography, History Head of History/Geography, Teaching Staff
Bouchet Angelique Modern Foreign Languages Teaching Staff
Brennen Lisa Student Services Pastoral Co-ordinator
Brisbourne Nikki Student Services Student Services Administrator, Attendance
Broome Sophie Administration Administration Assistant, Clerk to Governors
Bullamore Zoe PCRE Head of PCRE, Teaching Staff
Burt Robyn SEN Specialist Teaching Assistant – Science
Cheetham Gemma Art Teaching Staff
Chiswell Sam Support Cover Supervisor
Cochrane Lee-Roy Student Services Pastoral Co-ordinator
Clarke Alison Catering Kitchen Assistant
Clarke Beki Administration Access Co-ordinator
Clarke Sianna Mathematics Head of Year, Teaching Staff
Clewer Matt Science Teaching Staff
Clinch Aggie Student Services Pastoral Co-ordinator
Clinch Dave SEN Teaching Assistant
Collins Toby SLT, Geography Assistant Headteacher, Head of Sixth Form
Colwill Dan Science Teaching Staff
Cook Helen Catering Kitchen Assistant
Cooper Abby Music Teaching Staff
Cooper Mat Mathematics Head of Maths, Teaching Staff
Covill Cindy Student Services Pastoral Co-ordinator
Cronin Steve Design Technology Head of Year , Senior Teacher
Dark James Media, Music Teaching Staff
Davies Sabrina English 2nd in English, Teaching Staff
Denyer Gavin ICT Senior Technician
Dickenson Sarah Student Services Pastoral Co-ordinator (Year 12 & 13)
Drury Pauline Catering Kitchen Assistant
Evans Erin SEN Teaching Assistant
Evans Kate PCRE Teaching Staff
Ferris Barbara SEN Specialist Teaching Assistant
Fishenden Jacqui Student Services Pastoral Co-ordinator
Gibson Carol English Teaching Staff
Gifford David Mathematics Teaching Staff
Glover Judith Learning Support Higher Level Teaching Assistant
Godber Pete Mathematics Teaching Staff
Golding Kathryn Food Technology Food Technician
Gorinsky Christina English Teaching Staff
Gwaspari Lucy Support Cover Supervisor
Hadfield Matthew Science Teaching Staff, Head of House
Halliwell Mary Catering Kitchen Assistant
Harts Melanie Science Teaching Staff
Hernandez Garcia Jose Modern Foreign Languages Head of Department, Teaching Staff
Higgins Jeanette Catering Kitchen Assistant
Hill Gemma SEN Specialist Teaching Assistant
Hill Ruth Health & Social Care Head of Year, Senior Teacher
Holroyd Camilla English Teaching Staff
Irwin Chris Catering Assistant Kitchen Manager
Isaac Neil SEN HLTA
Jackson Colin Media Technician
Jackson Karly SEN, Mathematics Teaching Assistant
James Brett Science Teaching Staff, Outdoor Education
Jefferies Karen SEN Specialist Teaching Assistant
King-Smith Clare Student Services Youth Worker
Lamb Michelle SEN Teaching Assistant
Lamerton Helen Library Librarian
Land Sarah Support Cover Supervisor
Lawton Jeff Art Head of Art, Teaching Staff
Lawton Sarah Art Teaching Staff
Lindsay Charlotte SEN Teaching Assistant
Markham Gemma Physical Education Head of PE, Teaching Staff
Marshall Sharon SLT Headteacher
Marston Ed History 2nd in History/Geography,Teaching Staff
Matthews Joe PCRE SIAMS Lead, Teaching Staff
Maughan Laura Art Teaching Staff
Mawson Matthew Mathematics 2nd in Maths, Teaching Staff
McCarthy Julie SLT, Administration Business Manager
McDonald Philip English Teaching Staff
Middlecote Paula Science Technician
Moffat Rosie Design Technology Teaching Staff, Outdoor Education
Mugleston Julie Mathematics Teaching Staff
Munn Stephanie SEN Teaching Assistant
Nias Chris Geography Teaching Staff
Nias Laura Administration Headteacher’s Personal Assistant
Norris Lisa Physical Education Teaching Staff
Ortuno Saez Elisabel Modern Foreign Languages Teaching Staff
O’Sullivan James Physical Education Teaching Staff, Head of House, SSCO
Packer Sarah Catering Kitchen Assistant
Parker Linda SEN Specialist Teaching Assistant
Penrose Judy Art, Library Art Technician,Librarian Assistant
Phelps Carol Design Technology Teaching Staff
Rees Kate Geography Teaching Staff
Richards Michelle SEN Teaching Assistant
Roberts Paul SLT, History Deputy Headteacher, Teaching Staff
Robins Clive Student Services Educational Welfare Officer
Rogers Steve SLT, Physical Education Deputy Headteacher , Teaching Staff
Shobbrook Claire Administration Student Outcomes Assistant
Stamp Lorraine SEN Teaching Assistant
Stannard Emma Drama Teaching Staff
Shapland Katie SEN Teaching Assistant
Stearn Natasha Science Teaching Staff
Steward Ruth Design Technology Technology Technician, Teaching Staff
Stringer Karl Student Services Schol Nurse
Taylor David Modern Foreign Languages Teaching Staff
Thompson Mark Catering Kitchen Manager
Thorne Stacey Administration Administration Assistant
Thorne Yasmin History, English Teaching Staff
Tilley Julia Physical Education Teaching Staff
Tilley Rupert Physical Education Head of Year, Teaching Staff
Townsend Sarah SEN Teaching Assistant
Twomey James SLT, Science Assistant Headteacher, Teaching Staff
Vale Richard Drama Head of Drama Teaching Staff
Waghorn Barry Administration Exams Officer
Waghorn Hannah Geography, History Teaching Staff
Walker Mel Student Services Student Services Administrator
Wallis Sandra SEN Teaching Assistant
Walsh Angela English School Improvement Leader, English, Senior Teacher
Wheatley Nicola Administration Senior Administration Assistant
Whitney Rob ICT Head of Year, IT Lead, Teaching Staff
Whormsley Jonathan Administration Finance Officer
Willetts William Science Science Technician
Wilson James Science Teaching Staff
Winterford Angela English Teaching Staff
Wright Gary Learning Support Specialist Teaching Assistant
Yearsley Andrew Science 2nd in Science, Chemistry Lead, Teaching Staff
Young Lorna Student Services Pastoral Co-ordinator